6 lutego – bł. Piotr z Castelnau

Bł. Piotr urodził się ok. 1170 r. na zamku Castelnau (nieopodal Montpellier) we Francji. W swoim życiu odznaczał się niezwykłą inteligencją, pobożnością i oddaniem. W 1199 r. został archidiakonem Maguelone (Francja).

Prawdopodobnie w 1202 r. wstąpił do opactwa cystersów w Fontfroide. Został legatem papieskim i inkwizytorem za czasów Innocentego III. Został wysłany z misją do albigensów, aby przekonał ich do powrotu do jedności z Kościołem (byli również wśród nich katarzy, wandelsi i bogomiłowie). Piotr bardzo intensywnie ewangelizował wiernych w południowej Francji. Jego współpracownikiem był św. Dominik Guzman, który założył później Zakon Kaznodziejski.

Albigensi byli bardzo niezadowoleni z dzieł czynionych przez Piotra. W 1208 r. uczynili na niego zasadzkę niedaleko opactwa Saint Gilles-du-Gard (Langwedocja we Francji). Byli oni wspomagani przez hrabiego Rajmunda VI z Tuluzy. On pragnął ich wykorzystać, aby wzmocnić swoją pozycję polityczną. Plan powiódł się i Piotr został zamordowany. Tego aktu dokonał [rawdopodobnie paź hrabiego. Według przekazów, ostatnie słowa Piotra miały brzmieć: „Niech Bóg wam wybaczy, bracia, jak i ja wam w pełni wybaczyłem”.

Zamordowanie Piotra stało się bezpośrednim powodem zorganizowania krucjaty przeciwko albigensom na południu Francji. Rozpoczęła się ona w marcu 1208 r. Natomiast w czerwcu następnego roku Rajmund VI po odbyciu pokuty pielgrzymował do grobu Piotra. Dla jego uczczenia złożył znaczną jałmużnę. Niestety relikwie męczennika zostały spalone przez hugenotów w 1592 r. Kult bł. Piotra zatwierdził Pius IX.

zobacz film: